Atrakcje w okolicy

Agroturystyka Kapellanka jest częścią 85-kilometrowego Szlaku Wygasłych Wulkanów, który prowadzi turystów od Złotoryi, przez Grodziec, Wąwóz Myśliborski, Jawor, aż do Legnickiego Pola.

Kościół Pokoju z z XVII wieku

w Jaworze, znajdziecie tam wpisany na listę światowego dziedzictw UNESCO. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie.

Kościół św. Jana Chrzciciela z XIII wieku

jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej. Mieści się w Świerzawie. Powstał w II połowie XIII wieku i do dziś przetrwał w prawie niezmienionym wyglądzie. Ewenementem jest, że obiekt romański zachował się w tak dobrym stanie.

Jaskinie w kamieniołomie Śmierci i Silesia.

W pobliżu Podgórek i Wojcieszowa, znajduje się szereg nieczynnych wyrobisk, w których pozyskiwano staropaleozoiczne wapienie krystaliczne. Góry Kaczawskie są bowiem pasmem, w którym występują największe w polskich Sudetach powierzchnie skał węglanowych, gdzie łączna powierzchnia tych skał wynosi 10 km².

Skały węglanowe uwidaczniają się na powierzchni w postaci wzgórz np. Wapienna, Połom czy Miłek oraz spłaszczeń stokowych (półek krasowych), np. półki krasowe na stokach Barańca i Maślaka.

Zagadnienie półki krasowej, jest dość ciekawe, zwłaszcza, że ujawnia nam, w jaki sposób woda przepływającą grawitacyjnie w dół stoku, natrafiając na skały węglanowe tworzy w nich zjawiska krasowe oraz dość oryginalne jaskinie.

Dawny kościół parafialny (1506) z wieżą widokową w Podgórkach

Pierwotny kościół powstał w 1399 r. Na jego miejscu w 1506 r. wybudowano nowy (lub jak chcą niektórzy kompleksowo przebudowano) w renesansowym stylu. Nowa świątynia została wydłużona na linii wschód-zachód. Dobudowano wieżę oraz wydzielona prezbiterium.
Po roku 1703 kościół został rozbudowany. W tym to okresie dobudowano kaplicę z dużym grobowcem.
W I poł. XIX w. kościół spłonął po czym został częściowo rozebrany. Zachowały się oryginalne fragmenty murów z otworami drzwiowymi i okiennymi oraz kamienna kwadratowa wieża. W ścianie dawnej kruchty zachowały się dwie płyty nagrobne von Zedlitzów z początku XVII w.

Złotoryja i kopalnia złota Aurelia

którą znajdziecie na północnych krańcach Krainy Wygasłych Wulkanów. Kopalnię można odwiedzać tylko od maja do września, gdyż zimą hibernują w niej nietoperze.

Ski Arena Łysa Góra

Dla fanów śnieżnego szaleństwa. Ponad 4 km tras narciarskich wyposażonych w oświetlenie. Sześć wyciągów: cztery talerzykowe, jeden orczyk, jeden bezpodporowy dla dzieci trasy narciarstwa biegowego

Park Krajobrazowy Chełmy

wyjątkowe widoki i bliskie spotkanie z naturą. Jest obszarem chronionym od 1992 roku. Obszar ten posiada wybitne walory krajobrazowe z unikatowymi w skali europejskiej reliktami działalności wulkanicznej – staropaleozoicznej, permskiej oraz trzeciorzędowej. Teren parku częściowo znajdował się w przeszłości pod panowaniem Cystersów z Lubiąża oraz prowadziły przez niego liczne szlaki handlowe.

Zamek Grodziec

Położony na bazaltowym wzgórzu, 389m n.p.m. Niezwykły jest fakt, iż zbudowano bo na wygasłym wulkanie, stromym bazaltowym wzgórzu. Warownia istniała od XII wieku do wieku XVI, kiedy została przebudowana na kształt renesansowo-gotyckiej rezydencji, tak też prezentując się po dziś dzień. Zamek Grodziec to labirynt przejść między kolejnymi wieżyczkami i tarasami.

Ostrzyca Proboszczowicka

Zwana Śląską Fudżijamą – najpiękniejszy punkt widokowy na Pogórze Kaczawskie w Krainie Wygasłych Wulkanów, znajdujący się na wysokości 501 m n.p.m. Ostrzyca, to oddalony od innych wulkanów stożek, na którego szczyt warto wspiąć się ścieżką przez las.
Przy dobrej pogodzie zobaczymy także szczyty Karkonoszy.

Park Miniatur w Kowarach

Który prezentuje najcenniejsze zabytki Dolnego Śląska w skali 1:25 oraz niektóre w skali 1:50. Wyprawom towarzyszy animator.

Termy w Cieplicach

Czynne 7 dni w tygodniu, znajdują się blisko Jeleniej Góry zapraszają zarówno do aquaparku jak i niepowtarzalnych basenów termalnych codziennie od 6:00 do 22:00.

Wielkie Organy Wielisławskie

Przepięknie podsumowujące procesy, które odbywały się na przestrzeni milionów lat. Powstała formacja rzeczywiście wygląda jak organy. To dzięki słupom, które utworzone zostały z magmy, która stygnąć zmniejszała swoją objętość, co powodowało, że skały pękały. Wychodzą tu naprawdę pięknie zdjęcia.

Zamki Bolków i Świny

Zamki bratnie, odległe od siebie o zaledwie 3 km. XIII-wieczny zamek w Bolkowie położony jest na Zamkowym Wzgórzu o wysokości 396 m n.p.m. To tzw. czynna ruina, którą można zwiedzać i buszować po niej bez oporu.

Czartowska Skała. Piękny punkt widokowy

Z którego widać m.in. Karkonosze. Wulkan był aktywny w tym miejscu około 15-20 mln lat temu. Bazaltowe skały odsłonił kamieniołom (od dawna nieczynny).

Jelenia Góra oraz ruiny Zamku Chojnik

Ze zjawiskowym widokiem oraz niesamowitą historią tego miejsca pozwoli zapamiętać małym i dużym go już na zawsze. Jak mawiali nam nasi goście, którzy odwiedzili Zamek Chojnik – Czuć ducha dawnych czasów.